PARAFÍNOVÉ ZÁBALY

Vyskúšajte a doprajte vašim rukám oddych pod parafínovým zábalom a Vaša pokožka omladne a naplní sa výživnými látkami. Parafín má totiž liečivú moc, pri ktorej sa zvyšuje cirkulácia krvi, blahodarné pôsobí na kožu. Parafín sa dokáže dokonale absorbovať do pokožky čo zaručuje maximálnu výživu a hydratáciu. Výsledkom je riešenie problémov ako praskanie, vysúšanie pokožky, zádery a v neposlednom rade vracia pokožke jemnosť, hebkosť a pružnosť.

Je to lokálna aplikácia tepla, kedy sa využíva odovzdávanie skupenského tepla pri tuhnutí tekutého parafínu.

Ten tuhne pri teplote cca 55°C (resp. 52 – 56°C).

Existuje niekoľko aplikačných metód:

1. rúšková metóda: prikladanie rúšok namočených do tekutého parafínu;
2. metóda opakovaného máčania: krátkodobé ponorenie napr. ruky do parafínového kúpeľa, po vytiahnutí sa začne tvoriť tenká vrstva tuhnúceho parafínu.

Opakovaním postupu sa vytvorí "parafínová rukavička" – táto metóda je vhodná predovšetkým na aplikáciu na drobné kĺby a nerovné plochy. Používa sa teda hlavne na liečbu degeneratívnych ochorení kĺbov rúk;

3. metóda nanášania štetcom po vrstvách: podobný princíp ako pri opakovanom máčaní;
4. plástová metóda: priloženie 5 - 10 mm hrubého parafínového plástu v okamihu jeho začínajúceho tuhnutia

Lokálna aplikácia tepla pôsobí na kostrové svalstvo relaxačne, predovšetkým uvoľňuje spazmy (kŕče) a kontraktúry (fixované držanie časti tela spôsobené skrátením svalu), zmenšuje chronickú bolesť, zvyšuje lokálne prekrvenie, zlepšuje výživu i hojenie tkanív, pôsobí na zmäkčenie väziva, na resorpciu chronických infiltrátov a edémov, má sedatívne a imunobiologické účinky.